Ekonomi

Asya piyasaları düzeltmelerin ortasında önemli ekonomik güncellemelere hazırlanıyor

Asya piyasaları, Hindistan enflasyon verileri ve Kore Merkez Bankası toplantı tutanakları da dahil olmak üzere bir dizi ekonomik güncellemeyi beklerken bugün temkinli bir işlem seansına hazırlanıyor. Beklenti, 12 Mart 2024’te açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesinde hafif bir geri çekilmenin görüldüğü yüksek piyasa döneminin ardından geliyor.

Hindistan rupisi ve Güney Kore wonunun diğer bölgesel para birimlerine kıyasla daha önemli hareketler göstermesi bekleniyor. Ekonomi gündeminde 12 Mart’ta ayrıca Filipin ticaret verileri, Malezya sanayi üretim rakamları ve Avustralya iş dünyası güven seviyeleri yer alıyor.

Dikkatler bugün konuşma yapması planlanan Japonya’nın en üst düzey mali diplomatı Masato Kanda’ya odaklanacak. Kısa süre önce dolar karşısında %2’lik bir artışla Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık yükselişi kaydeden yen ile ilgili yapacağı yorumlar yakından takip edilecek. Bu toparlanma, yenin Kanda gibi yetkililerin temel değerler olarak gördükleri değerlerle daha yakın bir hizaya gelmesini sağlıyor.

Japonya’da Nikkei endeksi Pazartesi günü %2,2’lik bir düşüş yaşayarak Ekim ayından bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Geçen hafta 40.000 puanın üzerine çıkmasının ardından yaşanan bu düşüş, piyasayı bir düzeltmeye açık hale getirdi. Özellikle BOJ’un hisse senedi fiyatlarındaki düşüşe rağmen Pazartesi günü borsa yatırım fonlarını satın almaktan kaçınmasının ardından, Japonya Merkez Bankası’nın uzun süredir devam eden ultra gevşek para politikasından olası bir politika değişikliğine ilişkin spekülasyonlar artıyor.

Pazartesi günü Asya hisse senedi piyasasında Çin’deki güçlü performansın desteğiyle daha ılımlı bir düzeltme yaşanırken, ABD piyasalarında hafif bir düşüş görüldü. Özellikle Nasdaq, teknoloji şirketi Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA) bir önceki Cuma günü %5,5’lik düşüşünün ardından %2 daha düşmesiyle kayda değer bir düşüş yaşadı.

Piyasadaki temkinli havanın aksine, Bitcoin Pazartesi günü 72.910 $ ile yeni bir zirveye çıkarak risk iştahının belirli alanlarda hala güçlü olabileceğini gösterdi.

Çin’de merkezi hükümet, emlak firması China Vanke’yi desteklemek için alışılmadık bir adım atarak bankalara finansmanı artırma talimatı verdi ve kreditörleri özel borç vadelerini uzatmayı düşünmeye çağırdı. Bu hamle, emlak sektörü krizini çevreleyen güvende bir dönüm noktasına işaret edebilir.

Yatırımcılar ayrıca, son dört ayın en düşük seviyesi olan %5,0’a gerilemesi beklenen Şubat ayı Hindistan enflasyon rakamlarına da bakacak. Ancak Hindistan’da enflasyon Eylül 2019’dan bu yana sürekli olarak Hindistan Merkez Bankası’nın hedef orta noktası olan %4’ün üzerinde seyretmektedir.

Bu yıl Asya’da en iyi performans gösteren para birimlerinden biri olmasına rağmen, rupi dolar karşısında tarihsel olarak zayıf seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. Yaklaşan ekonomik veriler 12 Mart’ta piyasalara daha fazla yön verecek ve gözler ABD’nin Şubat ayı tüketici enflasyonu rakamlarında olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberarsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu